LUNA стала першою монетою в історії, що увійшла до рейтингу топ-10 криптовалют, а потім знецінилася на 95%. Інвестори активно виводять кошти з цього службового токена блокчейна Terra через крах основної моделі екосистеми.
Своєю метою Terra називала створення мосту між традиційними фінансами та криптовалютами. Для цього проект запустив кілька стейблкоїнів, включаючи UST, прив’язаний до долара США. За відповідність курсу 1:1 відповідає алгоритм взаємодії UST та LUNA, внутрішньої монети системи з плаваючим курсом. Через це UST називають алгоритмічним, або децентралізованим, стейблкоіном.
Чинний на блокчейні протокол Anchor гарантував прибутковість 20% річних за стейкінг UST.
Ця модель мала дві проблеми: перша — доходи Anchor покривали лише 30% виплачуваного прибутку за стейкінг. І друга — прив’язку до долара забезпечував алгоритм арбітражу, який певною мірою залежав від попиту на LUNA. Арбітражери могли міняти на Terra UST за курсом 1:1 з доларом через цей службовий токен.
Початковими причинами зниження UST до 0,98 USD і нижче стали розпродаж на криптовалютному ринку та дії невідомого продавця, що реалізував 8 травня стейблкоїн на 300 млн дол. тиску з боку інших учасників ринку. Якийсь час маркетмейкер намагалися стримати курс UST за рахунок реалізації Bitcoin та інших криптоактивів, але це не врятувало ситуацію.
На сьогодні Luna Foundation продала всі свої BTC-резерви і шукає мінімум 1 млрд дол. США для підтримки UST.
З цього питання нібито ведуться переговори з потенційними інвесторами, серед яких Alameda. При цьому LUNA не єдина монета, яка зазнає складнощів, — альтойни проектів Cardano та Polkadot, наприклад, на тлі падіння ринку втратили 11,5% та 12,5% ціни відповідно.
Також сьогодні 13 травня на Binance вже закриті торги Luna. Біржа бінанс проведе делістінг токену Луна.